radomeer.sk
 

Nový web TA3 – práca chvatná…? (pokračovanie)

3. októbra 2011

ta3 logo V predošlej časti som hodnotil novú verziu webovej stránky spravodajskej
televízie TA3. V nej som sa venoval len úvodnej stránke, keďže na ňu
býva kladený najväčší dôraz. Tentoraz sa zameriam na ďalšie časti webu
ako napríklad živé vysielanie, archív alebo aj spomínané možnosti po prihlásení sa.

Videoprehrávač

Začnem „srdcom“ celého webu ktorým by mal byť pre televíziu pochopiteľne videoprehrávač. Rovnaký prehrávač je použitý ako pre živé vysielanie, tak aj pre archív. Avšak nepríjemným rozdielom je, že živé vysielanie má niekoľkonásobne slabší zvukový výstup oproti reláciam z archívu. Na malom netbooku je zvuk aj pri maximálnej hlasitosti prehrávača veľmi zle zrozumiteľný, pritom táto chybička sa dá veľmi jednoducho napraviť.

Inak prehrávač disponuje štandardnými ovládačmi: zastavenie/prehratie, posuvník na pretáčanie, ovládanie rozlíšenia, zvuku a prepínač na plnú obrazovku. Schvaľujem, že video sa dá zastaviť a znovu prehrať kliknutím na samotný obraz, ako je to dnes štandardom, len škoda, že to nijak nesignalizuje, napríklad krátkou animáciou ikonky ako napríkald na youtube. Človek potom nevie, či nechtiac klikom obraz zastavil, alebo nachvíľu zmrzol kvôli streamovaniu alebo vyťaženiu procesora. Keď už je prehrávač dizajnovo aj funkčne v podstate kopírka toho z youtube, mohlo to byť už dotiahnuté do konca. To sa týka ešte jednej veci: ovládač kvality očividne nefunguje – dá sa síce vybrať rôzne možnosti, no kvalita obrazu sa nezmení a tak na pomalších pripojeniach nemáte možnosť nastaviť vhodné rozlíšenie, aby prehrávanie nebolo prerušované streamovaním.

Pri niektorých reláciach som si všimol, že majú zobrazené dva prehrávače. Takéto riešenie sa mi zdá veľmi zvláštne. Pravdepodobne sú relácie do archívu rozdeľované do dvoch súborov (asi kvôli reklame), no technicky nie je problém zabezpečiť, aby ich prehrávač prehral za sebou a nenútil tak používateľa scrollovať a klikať na dalšie okno prehrávača. Okrem toho, je to veľmi mätúce a divák si nemusí druhé okno ani všimnúť a prísť o polovicu relácie. No narazil som aj na taký prípad, kde by to na škodu nebolo: druhá časť tejto relácie má asi len 30 sekúnd, čiže už len záverečné titulky: http://www.ta3.com/clanok/940/spektrum-z-1-oktobra.htm

Milý nezmysel :)

Archív

filter.pngPozriem sa teraz na samotný archív. Prvá drobnosť, ktorá ma trochu zmiatla je jeho rozdelenie na spravodajstvo a publicistiku. Napríklad totiž také hlavné správy sa nachádzajú pod publicistikou, kam by však podľa definície publicistiky asi patriť nemali. Jednotlivé sekcie sú teda skôr delené v zmysle spravodajstvo = jednotlivé reportáže a publicistika = celé relácie. Preto by bolo podľa môjho názoru presnejšie delenie na reportáže a relácie ako takéto, ktorému jednak väčšina ľudí nerozumie a naviac nie je ani presné.
To by však bol detail, poďme ďalej hľadať spomínané hlavné správy pod publicistikou, kde mám možnosť vybrať reláciu. Na výber je dropdown menu v ktorom by som mal reláciu nájsť. No keďže nie je zoradené podľa abecedy ale akosi náhodne, nájsť tú svoju medzi takmer 30 položkami nie je práve zábava. Nezoradené dropdown ponuky sa vyskytujú naprieč celým webom a neviem pochopiť, že takúto chybu použiteľnosti neodhalili pri testovaní webu (ak vôbec nejaké bolo).

sekcie-banners.pngČo je ale najväčším nedostatkom archívu, je fakt, že siaha len po dobu výroby webu. Niekoľkokrát som kontroloval, či som sa nezmýlil, ale naozaj to vyzerá tak, že TA3 si novým webom rovno „odpálila“ všetok starý obsah. Žeby bolo preklopenie databáz tak náročné? V každom prípade, prísť o také množstvo obsahu je naozaj trestuhodné, keďže z vyhľadávania mohli aj staršie správy prinášať návštevy. A to nehovorím o už existujúcich odkazov, ktoré dnes ukazujú 404 a asi ani Google si nepomyslí nič pekné o webe, ktorý zo dňa na deň stratí väčšinu svojich stránok. Mimochodom prvé čím ma „dostal“ nový web TA3 bolo, že sa autori neunúvali presmerovať pôvodný odkaz ani len na live vysielanie (pôvodne http://www.ta3.com/sk/live/), ktorý som určite nemal uložený v bookmarkoch len ja.

Prejdime ale už z archívu na samotný zoznam správ v časti Spravodajstvo. Ten ničím neprekvapí ani neurazí. Možno až na trochu schované sekcie: vyhľadávanie správ na mape, online rozhovory a správy cez mobilné zariadenia. Hoci z nich zatiaľ fungujú iba správy na mape aj to má lokáciu nastavenú iba mizivá časť a celkovo sú tieto správy akosi nedomyslené, patrilo by sa týmto preklikom vyhradiť viditeľnejšie miesto.

ta3-akozediskusia.gifRozkliknutie samotného článku opäť nijako neprekvapí. Jediné, čo ma zarazilo, bolo použitie facebook diskusí. Niežeby boli to najväčšie zlo, ale sám sa za ich núdzové použitie na tomto blogu hanbím a príde mi od webu jedinej spravodajskej televízie naozaj chabé, že nedisponuje vlastnými diskusiami. Možno zlá skúsenosť z predošlej verzie webu, kde by pomenovanie „žumpa“ pre výlevy, ktoré sa tam vyskytovali, bolo zneúctením tohto slova. No na udržanie aspoň únosnej úrovne diskusie existuje množstov nástrojov, aj lepších ako len obmedzenie na facebook. Tento spôsob má z môjho pohľadu minimálne tri nevýhody (určite by sa našlo viac): 1. žiadna kontrola nad obsahom, 2. nie každý má facebook konto resp. je ochotný z neho prispievať a 3. použitie externých scriptov nepríjemne spomaľuje dobu načítania stránky (toto sa dá čiastočne zlepšiť, no na webe TA3 sa s tým veľmi neunúvali).

Vychytávky pre registrovaných

Dostanem sa teraz k tomu, čo ponúka web ta3.com pre registrovaných používateľov. Sú to dve funkcie, konkrétne možnosť prispôsobiť si stĺpčeky úvodnej stránky vybratím vlastných kategórií správ a možnosť zostaviť playlist z vybraných reportáží a následne si ho prehrať. Prvá možnosť je celkom príjemná, no aj keď ju poskytuje už viacero spravodajských portálov, sám som ju zatiaľ akosi nevyužil. Na ta3.com funguje celkom intuitívne až na to, že presúvanie jednotlivých stĺpčekov (aspoň u mňa) bolo graficky „nejaké rozbité“.

Na druhú funkciu som sa ale veľmi tešil – možnosť naklikať si reportáže a pozrieť takto prispôsobené správy sa mi veľmi pozdávala. K jej dotiahnutiu ale chýba pár drobností. Začnem tým, ako sa reportáž pridáva: tlačítko na jej pridanie nereaguje na klik a to, či som reportáž naozaj pridal do playlistu sa dozviem až keď prescrollujem na nižšiu časť stránky. Zišlo by sa nejaké potvrdenie pridania, napríklad zmena tlačítka na neaktívne s textom „reportáž už je vybraná“. Druhý problémik je ten, že ak si chcem naozaj rýchlo naklikať playlist, musím otvárať každú reportáž zvlášť a kliknúť na toto tlačítko. O čo by to bolo jednoduchšie, keby som mohol takto reportáž vybrať priamo zo zoznamov na úvodnej stránke či v archíve. Stačila by jedna ikonka vedľa nadpisu, napríklad hviezdička, ktorá je použitá v spomínanom tlačítku.

Pri samotnom spúšťaní ma po pohodlnom usadení zrušila zastavená reportáž. Bohužiaľ, playlist je skôr play-stoplist, keďže po každej reportáži musíte nasledujúcu znova spustiť v zozname. A nedajbože nekliknete na ikonku prehrávania ale na samotný názov reportáže a namiesto prehrania sa vám otvorí stránka so samotnou reportážou. Trochu zvláštne správanie. Chcelo by to ešte vyladiť tieto chybičky aby bola táto inak užitočná funkcia naozaj použiteľná.

Ako posledné som si prešiel sekciu „Televízia“. Obsahovo mi prišla dosť chudobná, taká inštitúcia akou je televízia by mala byť schopná o sebe vyprodukovať kvantá obsahu a nie iba jeden dva odstavce textu v pár sekciách. Ako čerešnička na torte pôsobí fakt, že na celom webe nájdete jedinú fotografiu samotného pracoviska televízie a to túto o veľkosti väčšej poštovej známky:

budova-TA3.jpgKto by chcel vidieť ako vyzerá nové štúdio, má smolu. Kto by chcel vedieť ako sa volá moderátorka, ktorú videl v správach má tiež smolu, keďže fotografie nemajú ani žiadni zo zamestnancov. Inak časť „Ľudia v TA3“ je tiež veľmi zaujímavá. Takzvaný „jednoduchý filter“ som naozaj nepochopil, keďže jeho jedinou funkciou je vyvolať klik navyše, ktorý by ste inak mohli urobiť priamo, ak by ľudia boli vypísaní v jednoduchom zozname pod sebou. Abecedné zoradenie však nečakajte, nemôže to byť predsa úplne jednoduché :)
ludia-v-ta3.png

Záverom

Vedel by som sa ešte rozpísať o „intuitívnom“ vyhľadávaní, ktoré odporučí všetky preklepy len nie presný názov relácie alebo o príjemnej absurdite, keď sa kliknutím na možnosť odoslať feedback dostanem na úvodnú stránku a podobne, no už je tento článok tak či onak príliš dlhý na to, aby ho vôbec niekto čítal. Preto ak ste sa dostali až sem, gratulujem vám za trpezlivosť a dúfam, že TA3 na svojom webe spomínané chyby opraví aby mala konečne web zodpovedajúci dnešnej dobe. 

 

P.S.: Podobné, no serióznejšie znejúce analýzy s viac faktami a menej omáčkami ponúkam aj ako službu. Preto ak by ste mali záujem zistiť ako vyťažiť z vášho webu čo najviac, kontaktujte ma formulárom nižšie.