radomeer.sk
 

Čo je nové v Mac OS X Lion? Prvé dojmy

1. augusta 2011

osxLion100.jpg

Nedávno oficiálne vyšla nová verzia Applovského operačného systému OS X so štandardne šelmovým označením „Lion“. Bol som na ňu zvedavý, keďže mala priniesť opravu jedného bugu, na ktorú som čakal ako na spasenie a inovovať oblasti, ktoré som sám považoval za nedotiahnuté. Splnil lev očakávania?

osxLion140.jpg

Na úvod treba povedať, že hoci Apple uvádza cez 250 nových ‚features‘, väčšinu z nich asi bežný užívateľ nepostrehne, alebo je otázne, či ide vôbec o vylepšenie: napríklad na stránke Apple uvádza, že systém predáva formou downloadu cez app store alebo že je už možné drag’n’dropovať zo zoznamu stiahnutých súborov Safari alebo Spotlightu. Napriek tomu prináša aj niekoľko podstatných noviniek.

Mission Control

4-mission-control.jpg

 

Začnem tou, na ktorú som bol najviac zvedavý: Mission Control. Ten nahrádza doterajší Exposé (rozloženie okien napr. po stlačení klávesy) a Spaces (virtuálne plochy), ktoré ale neboli stále to pravé orechové na riešenie orientácie medzi viacerými aplikáciami a ich oknami. Totiž, ak ste mali pootváraných viacero okien, Exposé vám príliš nepomohlo, pretože pracné hľadanie konkrétneho okna medzi desiatkami ďalších neuveriteľne zdržovalo, najmä ak ste medzi nimi mali často prepínať. Dalo sa to vyriešiť rozumným používaním Spaces tak, že ste sa snažili mať na každej ploche poriadok, čiže okná rozložené tak, aby sa vám neprekrývali. Spaces ale mali svoje chybičky – niekedy sa napríklad nechceli prepnúť, ak aplikácia pred spustením hodila nejaké dialógové okno alebo proste niekedy nespustila aplikáciu vo vyhradenej ploche, aj keď ju mala nastavenú. Hľadanie okna, ktoré sa ani nezobrazí v náhľade bola vždy zábava. Mission Control funguje tak, že v hornej časti zobrazuje drobné náhľady jednotlivých plôch spoločne s full-screen aplikáciami (tiež novinka, ktorá je vysvetlená nižšie). Dominantnú časť ale tvoria náhľady okien danej plochy. Významnou zmenou je však ich zoskupovanie podľa aplikácií a označenie ikonkou, čo značne urýchli navigáciu. Okrem toho, je tiež možné nastaviť na hot corners alebo klávesu možnosť zobraziť len okná aktívnej aplikácie. S touto kombináciou sa už dá podstatne lepšie orientovať, takže istý posun je cítiť. Chce to ale čas zvyknúť si na využívanie oboch možností.

Druhá, pre mňa osobne najočakávanejšia novinka bola opravenie problému s myšami s vyššími polling rate. Na poslednú chvíľu sa dostala medzi problémy riešené v OS X Lion, čomu som sa veľmi potešil a čo ma vlastne motivovalo nainštalovať Lion hneď po jeho vydaní. Kto by chcel vedieť o čo ide, nech si pozrie tento blog kde je problém dôkladne popísaný aj s ukážkovým videom:

Mouse cursor skipping (jumping) bug on Mac OS X

Treba povedať, že skákanie kurzora naozaj zmizlo, ale možnosť vypnúť akceleráciu kurzora v systéme stále nie je, a preto ju naďalej treba riešiť nastavením systémových premenných alebo externými nástrojmi ako USBoverdrive či Mouse Acceleration Preference Pane, ktoré však stále nedosiahnú taký prirodzený pohyb kurzora ako napríklad pod Windowsom.

Launchpad

Späť ale k novinkám, ktoré sú určite zaujímavejšie pre väčšinu používateľov: napríklad taký Launchpad, čo je vlastne obdoba matice ikoniek známa z iPhonu či iPadu, pomocou ktorej sa dajú jednoducho spúšťať aplikácie. Naozaj nie je k tejto novinke čo viac povedať, snáď len toľko, že je tam rovnako možnosť zobraziť aplikácie na niekoľkých stranách alebo ich organizovať v adresároch, čiže naozaj ide prakticky o kópiu z iOS. Avšak kto si zvykol na dock, na ktorom má najpoužívanejšie aplikácie v spojení s adresárom Applications na Docku či vo Finderi a prípadne na Spotlight alebo inú alternatívu, Launchpad mu asi bude zbytočný, keďže tieto riešenia sa mi zdajú byť rýchlejšie aj použiteľnejšie.overview_launchpad.png

 

Fullscreen

Ďalšou novinkou je fullscreen mód pre aplikácie – t.j. klinutím na ikonku v pravom hornom rohu okna zmizne z dohľadu všetko vrátane vrchnej lišty a docku a aplikácia sa maximalizuje na celú obrazovku. Nezdá sa mi to nejaká prevratná novinka, keďže to isté dokázali aplikácie aj doteraz, akurát každá si to riešila svojím spôsobom a je možno celkom fajn, že tomu vývojári OS X dali jednotné pravidlá. Okrem toho, s takýmto módom počíta aj Mission Control, a preto ak sa prepnete na inú aplikáciu, v zozname virtuálnych plôch pekne vidíte aj náhľad fullscreen aplikácie.

Resume

Resume je ďalšia nová funkcia, ktorá by mala umožňovať vypnúť aplikáciu či celý systém s tým, že sa vám daná aplikácia (či všetky naposledy spustené) otvoria presne tak ako ste ich nechali. Išlo by o geniálnu vec… Keby fungovala. Bohužiaľ, momentálne ju podporujú iba aplikácie priamo od Applu (aj to nie všetky) a obávam sa, že ešte príde veľa nových verzií OS X kým sa jej podpora naozaj stane štandardom. Druhá vec je, či má vôbec takéto čosi opodstatnenie, keďže používatelia Macov už dlho poznajú sleep režim, ktorý sa dokáže prebudiť do rovnakého stavu, v akom bol počítač uspatý. Reštart ani vypínanie nie sú bežne nutné a v tom prípade raz začas povypínať aplikácie nie je taký veľký problém. Na mobilných zariadeniach je samozrejme kvôli šetreniu baterky takýto prístup dôležitý a okrem toho aj svojim spôsobom nahrádza multitasking, ale pre notebooky a desktopy veľký zmysel nevidím. Mimochodom, opäť narážame na fakt, že čosi podobné mali už implementované niektoré aplikácie aj bez podpory v systéme (ako prvý snáď Firefox).

Autosave a versions

Autosave a Versions sú ďalšie na pohľad výborné ‚fičúrky‘: kým Autosave, ako je z názvu jasné, automaticky ukladá súbory bez toho, aby človek musel stále stláčať cmd+S alebo niekam klikať, Versions zabezpečia, že nám ostanú uložené rôzne verzie jedného súboru. Inými slovami, ak napríklad vytvorím textový dokument, nevedomky z neho vymažem niekoľko strán textu a uložím, k zmiznutým stranám sa už nedostanem. Pri Versions si jednoducho otvorím predošlú verziu a prekopírujem stratený text do novej. Opäť by to bolo skvelé, keby to nemalo jedno ale: tieto vychytávky musia byť podporované zo strany samotných vývojárov aplikácií. Či sa ich naozaj v novej verzií svojho obľúbeného softvéru dočkáte, je teda zatiaľ vo hviezdach. Potešujúce je, že aspoň Preview, TextEdit a Automator tieto dve novinky už majú implementované. Sám som zvedavý, či sa k tomu v dohľadnej dobe dokopú aj takí nie-príliš-Apple-nadšenci ako Adobe s ich CS balíkom či Microsoft s Officom.

Nové multitouch gestá a scrollovanie

Nová verzia OS X prináša aj viacero zmien v multitouch ovládaní a nové gestá, ktoré tiež budete poznať z iPhonu, iPadu a dnes už aj mnohých iných mobilných zariadení: zoom dvoma prstami, dvojťuk na nazoomovanie konkrétnej časti web stránky ale aj zobrazenie Launchpadu stiahnutím štyroch prstov či zobrazenie plochy ich roztiahnutím. Nie som si istý, či sa tieto gestá týkajú iba touchpadov, alebo nejako fungujú aj na Magic Mouse keďže som systém testoval na iMacu kde nemám ani touchpad a (už) ani Magic Mouse. No podľa toho čo som prečítal s zdá, že ide iba o touchpady (keďže niektoré tieto gest Magic Mouse ovládala aj predtým) a asi skôr o celkovú podporu dotykového ovládania do budúcnosti.

Spoločne s gestami Lion prináša aj zmenu v scrollovaní – ak používate myš, tak prvé čo asi na Lione po inštalácií postrehnete je obrátený smer scrollovania. Našťastie, v tomto Apple nezašiel tak ďaleko aby sa snažil používateľom nanútiť opačný smer, na ktorý boli doteraz zvyknutí, takže je možné toto nastavenie jednoducho prepnúť. Prečo zmena? Opäť je cítiť vplyv mobilných zariadení, pri ktorých obvykle ťaháte obsah okna podobne ako papier položený na stole, kdežto pri koliesku myši bola logika v smere pohybu samotného scrollbaru. Nedá sa povedať, že by jeden spôsob bol správnejší ako druhý, ale keď je v systéme takáto možnosť, určite to nie je na škodu. Inak scrollbary v celom systéme prešli aj redizajnom – majú nenápadnú sivú farbu a sú užšie. Dokonca, nastavenia ponúkajú aj možnosť aby sa scrollbar schovával, keď sa nepoužíva.

Kuje Apple OS X pre nový hadrware?

Aj keď som sa podobnú špekuláciu zatiaľ nikde nedočítal, z týchto zmien je podľa mňa jasne cítiť, že Apple sa chystá nasadiť novú verziu OS X do mobilnych zariadení s dotykovým displejom. Stačí si ale zrekapitulovať zavedené novinky a je jasné, odkiaľ vietor fúka: App store, Launchpad, fullscreen aplikácie, vylepšenie multitouch gest, resume, zmena scrollovania a scrollbaru,… Sú to vychytávky, ktoré nájdu svoje využite skôr na takom tablete alebo minimálne dotykovom displeji. A to som ešte nespomínal update samotných aplikácií dodávaných so systémom: Mail sa priblížil svojej verzií z iPadu, Safari prináša niektoré novinky ohľadom možností fullscreenu či ukladania offline, pribudol FaceTime pre videohovory (predtým bol iba pre iPhone)…
Kto by tomu stále nechcel uveriť, stačí si povšimnúť že v systémových nastaveniach pribudla možnosť povoliť geolokalizáciu pre jednotlivé aplikácie, čo bola donedávna výsada mobilných zariadení.

Noviniek v Lione je určite viac, pre mnohých možno bude dôležitý oficiálny český preklad systému, ktorý roky chýbal (na slovenčinu si používatelia asi ešte počkajú). Alebo (konečne) tiež možnosť meniť veľkosť okna za všetky okraje a rohy okna. Je mi vtipné, že Apple upustil od svojej tvrdohlavosti a zaviedol „vychytávku“ ešte z čias Windows 95, na druhej strane dúfam, že začnú upúšťať od tejto svojej stratégie odlišovania sa za každú cenu. „Think different“ je fajn, ak to práve neznamená škrabať sa cez hlavu ľavou rukou za pravým uchom.

Suma sumárum, Lion prináša hlavne novinky, ktoré očividne systém pripravujú na využitie v moderných zariadeniach a mnohé ďalšie novinky  sú zas využiteľné iba v pár aplikáciach dodávaných so systémom. Preto upgrade odporúčam iba vtedy, ak pre vás Lion prináša naozaj podstatné zmeny, minimálne z toho dôvodu, že mnohé aplikácie majú po prechode problémy, alebo dokonca vôbec nefungujú. Tí, pre ktorých to nie je také naliehavé, nech radšej ešte chvíľu počkajú.

Prináša nový OS X Lion pre vás zaujímavé novinky? Alebo jeho využitie príde až s novým hardware od Applu?