radomeer.sk
 

8 vecí, ktoré ma štvú na Mac OS X

14. augusta 2011

hlavny-down100.pngPočítače Mac od Applu sú podobne ako všetky jeho výrobky vďačnou témou diskusí. Väčšinou ich jedni nenávidia, druhí milujú. iMac je posledný rok môj pracovný nástroj aj počítač na zábavu, takže už mám nejaké skúseností, aby som si vedel spraviť triezvejší obraz o systéme, s ktorým je dodávaný. S čím som nespokojný a považujem to za nedostatok aj s odstupom času?

hlavny-down140.png

Upozorňujem, že nebudem hodnotiť hardvér od Applu ani ich cenovú
politiku či spôsob komunikácie
– to by bolo na celú sériu článkov.
Zameriam sa výlučne na OS X, ktorý je nasadený v iMacoch a MacBookoch.

Tiež sa nesnažím o nejaké objektívne hodnotenie: To čo prekáža mne si
iný používateľ možno nikdy nevšimne a naopak, to čo by mnohí vyzdihli sa
mne môže zdať zbytočnosť. Okrem toho, moje porovnávanie OS X voči Windowsom či
Linuxovým distribúciam ani nemožno brať úplne objektívne, keďže už
približne rok mám s oboma iba príležitostný kontakt a je mi jasné,
že aj tieto systémy sa vyvíjajú resp. ak by som ich viac používal,
našiel by som si spôsoby, ako rozdiely medzi nimi zmierniť.

Poďme na tých 8 vecí:

1. Nemožnosť úpravy grafického rozhrania

Nepotrebujem si meniť každý deň skin svojho systému, skôr mi chýbajú základné nastavenia typu veľkosť písma alebo možnosť zväčšiť si tlačítka okien. Častý dojem ľudí, ktorí začínajú pracovať s Mac OS X je ten, že je všetko malé a chcú si zväčšiť aspoň písmo. Bohužiaľ, nedá sa. Aj tlačítkam na prácu s oknom by nezaškodilo trochu pridať. Ich klikacia plocha je dosť malá a kým si človek zvykne, bude si nechtiac maximalizovať, minimalizovať a zatvárať okna presne tak, ako nechce. Potom sa už naučí používať klávesové skratky alebo si proste dávať pozor.

2. Problém s myšami s vysokými polling rate

mouse-skipping.png

Tento problém asi väčšina používateľov nepostrehne, keďže im vyhovujú
myši dodávané s počítačmi Mac, ktoré pracujú na nízkych frekvenciách a
sú uspôsobené na akcelerovaný pohyb kurzora. Bohužiaľ, ja ako človek
ktorý používal do prechodu na Mac myš minimálne 10 rokov rovnakým
spôsobom
, či už pri hraní hier alebo práci s grafikou, nevedel som si na
tento nový spôsob ani napriek veľkej snahe zvyknúť
. Okrem toho, Magic
Mouse mi ergonomicky vôbec nesadla a tak som ju bol nútený vymeniť. Avšak paradoxne kvalitné myši majú na OS X problém udržať rovnú dráhu kurzora.
Kto chce bližší popis tohto problému, nech pozrie tento link:

Mouse cursor skipping (jumping) bug in Mac OS X

Po Lione: V Mac OS X Lion bol tento bug na poslednu chvíľu zaradený medzi vyriešené, ale napriek tomu sa kurzor stále nespráva tak ako na OS Windows a iných (asi kvôli úpravam na vypnutie akcelerácie kurzora). Aspoň je už ale použiteľná aj myš s vyššou polling rate a kurzor neskáče.

3. Chaos v oknách

Na prvý pohľad Mac a okná nejdú príliš spolu dokopy, ale (čuduj sa svete), ani v OS X sa oknám nevyhnete. Avšak kvôli filozofií prepínania medzi aplikáciami a nie medzi oknami (či už na docku alebo pomocou Cmd+Tab) prepínanie medzi oknami jednotlivých aplikácií je dosť krkolomné. Existuje klávesová skratka na cyklovanie okien, ale ak chcete prepínať napríklad medzi dvoma oknami z desiatich, musíte vždy prejsť ostatných 9. Najlepší spôsob, ktorý sa mi osvedčil je naučiť sa používať Exposé a Spaces, no aj tie majú svoje muchy.

Po Lione: S Lionom boli Exposé a Spaces nahradené tzv. Mission Control-om, ktorý je čiastočne lepším riešením, stále však podľa mňa nie najlepším.

4. Rozhádzané adresáre

folders.pngKeď prehliadate súbory vo Finderi, adresáre nie sú zoradené tak, ako vo všetkých prehliadačoch súborov, čiže prvé idú adresáre a potom súbory, ale tak, že adresáre sú zoradené spoločne so súbormi. Ak teda máte napríklad v svojom home veľa súborov a niekoľko ďalších podadresárov a vy chcete postupovať ďalej v tejto štruktúre, musíte ich pracne hľadať, podľa typu zoradenia, čiže napríklad abecedne, podľa dátumu vytvorenia a podobne. Akosi návrhári z Applu ignorujú, že používatelia bežne prechádzajú adresárovou štruktúrou a nemajú taký úžasný poriadok na svojich diskoch aby nemiešali adresáre so súbormi. Ak viem, že musím prejsť 3-4 úrovne adresárov aby som sa dostal k tomu, čo hľadám, je to niekedy na porazenie.

Po Lione: Tento problém opäť čiastočne vyriešili: pri zoradení podľa typu sú už adresáre prvé (doteraz boli typy súborov radené abecedne čiže prvé boli napr. napr. „Applications“ a „Folders“ boli niekde pod nimi v závislosti od toho, aké typy súborov boli v danom adresári). Avšak všetky súbory sú potom v rámci svojich skupín nepochopiteľne zoradené podľa dátumu posledného použitia, čo je pre rýchlu navigáciu opäť chaotické a lepšie by bolo abecedné radenie. Najlepšie by však bolo, keby bola možnosť nastaviť pri akomkoľvek zoradení adresáre ako prvé.

5. Pomalý Spotlight

Spotlight by mal slúžiť na rýchle vyhľadávanie medzi súbormi, adresármi, emailami a pod. Bohužiaľ, práve rýchlosť nie je jeho silnou stránkou. Problém je, že vyhľadáva v obsahoch súborov, mailov, k tomu ešte pridáva vyhľadávanie v systémových slovníkoch a mnohé iné nezmysly, ktoré bohužiaľ nejdú vypnúť (niektoré áno, no tie najnezmyselnejšie nie a tiež sa nedá globálne vypnúť fulltext vyhľadávanie). Rád by som využíval spotlight na rýchle otváranie súborov, adresárov či aplikácií, ale jeho pomalosť ma vytáča. Našťastie, nie je to neprekonateľný problém a existujú k Spotlightu alternatívy. Mne sa zapáčil Albert, ktorý sa dá dobre nastaviť, takže vyhľadáva prakticky okamžite a len to čo chcem. Je ale škoda, že kvôli absencií niektorých základných nastavení je pre mňa nepoužiteľný nástroj, ktorý je priamo v systéme.

6. Menší výber softvéru

Pochopiteľne, keďže OS X je niekoľkonásobne menej rozšírený ako Windows, vývojári sú aj o to menej motivovaní vyvíjať preň aplikácie. Menší výber znamená menej možností vybrať si takú, ktorá mi vyhovuje alebo dokonca v istých prípadoch úplnú nemožnosť používať Mac na prácu. Častým problémom sú napríklad účtovné softvéry alebo donedávna AutoCAD, od ktorých sú závislí mnohí pracujúci. Okrem toho, akosi vývojári rátajú s tým, že majitelia Macov sú ochotnejší míňať peniaze a preto sú mnohé, aj drobné, aplikácie platené. Často sa teda stane, že to, čo by ste pre Windows (a samozrejme aj pre Linux :) našli zdarma, je pre OS X platené.
Hry sú tiež samostatná kapitola. Donedávna koloval vtip v zmysle, že už je to únavné ako sa všetci sťažujú, že na Mac nie je dostatok hier, veď napríklad je tu World of Warcraft,… ee, Photoshop… Illustrator a… World of Warcraft som už spomínal?
V každom prípade, dnes má OS X na výber podstatne viac hier, ale tak či tak by som tento systém náruživým hráčom neodporúčal, lebo budú stále na vedľajšej koľaji oproti iným platformám.

7. Nedotiahnuté (nielen) Adobe produkty

Keď sme pri softvéri, mne osobne nedá nespomenúť „kvalitu“ Adobe produktov pod OS X. Hoci sa veľmi často stretávam s tým, že ľudia využívajúci balík Adobu majú Mac (alebo kto má Mac, zákonite má v docku nahádzané ich aplikácie, akoby to bola súčasť jeho výbavy), môžem zodpovedne povedať že je to najodfláknutejší kus softvéru pre túto platformu: chatrná stabilita, nemožnosť prepínať medzi dokumentami pravým klikom na ikonu na docku (ako je tomu snáď u všetkých iných aplikácií na OS X), zmena štandardizovaných skratiek (napr. cmd+, pre nastavenia), problémy s workspacami (niekedy zmiznú všetky okná a ostane len pracovné, niekedy stačí znova zapnúť workspace, inokedy treba reštart aplikácie), nekompatibilita so Spaces… Samostatnou kapitolou je Flash ktorý je jednoducho nestabilný a často zhadzuje prehliadač alebo naozaj neúmerne vyťažuje procesor.
Toto však nie je problém iba Adobe aplikácií, mnohé ďalšie aplikácie, ktoré sú aj pre Windows bývajú pre OS X jednoducho menej vyladené. Osobne to cítim najmä na produktoch Mozilly (Firefox, Thunderbird) a Microsoftu (Office). Samozrejme, za tento problém vývojári OS X nemôžu, no pre mňa ako používateľa nie je dôležité, kto je vinníkom, ale ako na mňa vplýva výsledok. A ten je v tomto prípade v neprospech OS X.

8. Rôzne nezmyselné odlišnosti

Napríklad nepochopím, prečo vo Finderi nemôže byť možnosť vystrihnúť súbor – t.j. nie ho prekopírovať, ale presunúť, napríklad pomocou cmd+x. Som viac zvyknutý pracovať s klávesnicou v jednom okne a otvárať si dve okná aby som mohol drag’n’dropnúť súbor je pre ňa nepraktické. Alebo prečo všetky aplikácie, ktoré sú aj pre Windows musia v klávesových skratkách nahrádzať ctrl klávesou cmd. Cmd sa nachádza na mieste kde je pri PC klávesniciach obvykle alt. Dokonalý chaos. Vždy teraz keď sadnem za PC mačkám alt ako besný až kým mi nedojde, za čím sedím. Alebo tiež keď sa mi otvorí dialógové okno (napríklad, či chcem uložiť súbor), nemôžem sa šípkami na klávesnici presunúť na inú možnosť, musím na to použiť myš (alebo, ako som sa neskôr dozvedel, stlačiť cmd+začiatočné písmeno možnosti, ktorú chcem. Písmeno nie je nijak vyznačené a preto pri možnostiach s rovnakými písmenami to nie je možné použiť).
Keby trochu Apple upustil zo svojej tvrdohlavosti a nesnažil sa byť za každú cenu nezmyselne odlišný, pomohlo by to určite veľa používateľom, ktorí pracujú na viacerých platformách.

Suma sumárum: nie je to s Mac OS X až tak zlé, ale mohlo by to byť aj lepšie :) Aby som nebol len kritický, prečítajte si aj môj druhý pohľad: 11 skvelých vecí na Mac OS X