radomeer.sk
 

11 skvelých vecí na Mac OS X

15. augusta 2011

hlavny-up100.pngPočítače Mac od Applu sú podobne ako všetky jeho výrobky vďačnou témou diskusí. Väčšinou ich jedni nenávidia, druhí milujú. iMac je posledný rok môj pracovný nástroj aj počítač na zábavu, takže už mám nejaké skúseností, aby som si vedel spraviť triezvejší obraz o systéme, s ktorým je dodávaný. Čo by som na OS X najviac vyzdvihol?

hlavny-up140.pngPočítače Mac od Applu sú podobne ako všetky jeho výrobky vďačnou témou diskusí. Väčšinou ich jedni nenávidia, druhí milujú. iMac je posledný rok môj pracovný nástroj aj počítač na zábavu, takže už mám nejaké skúseností, aby som si vedel spraviť triezvejší obraz o systéme, s ktorým je dodávaný. Čo by som na OS X najviac vyzdvihol?

Upozorňujem, že nebudem hodnotiť hardvér od Applu ani ich cenovú
politiku či spôsob komunikácie
– to by bolo na celú sériu článkov.
Zameriam sa výlučne na OS X, ktorý je nasadený v iMacoch a MacBookoch.

Tiež sa nesnažím o nejaké objektívne hodnotenie: To čo prekáža mne si
iný používateľ možno nikdy nevšimne a naopak, to čo by mnohí vyzdihli sa
mne môže zdať zbytočnosť. Okrem toho, moje porovnávanie OS X voči Windowsom či
Linuxovým distribúciam ani nemožno brať úplne objektívne, keďže už
približne rok mám s oboma iba príležitostný kontakt a je mi jasné,
že aj tieto systémy sa vyvíjajú resp. ak by som ich viac používal,
našiel by som si spôsoby, ako rozdiely medzi nimi zmierniť.

Čo sa mi teda na OS X najviac pozdáva?

1. Prehľadnosť grafického rozhrania

Niektorí ho považujú za geniálne minimalistické, ja osobne skôr za sparťanské a nudné, no treba uznať, že grafika v OS X je v prvom rade účelná a prvotná ľúbivosť ustupuje najmä prehľadnosti: Jednoduché línie, príjemné kontrasty a najmä úžasná jednotnosť grafiky počnúc oknami aplikácií cez systémové nastavenia až po aplikácie samotné, ktoré sa snažia tento štýl využívať.

2. Dock

Dock je vysokonávyková záležitosť – jednoduchá lišta so zoznamom ikoniek, ktorá umožňuje zároveň spúšťať aplikácie alebo prepínať ich okná do popredia. Zapnuté aplikácie majú vedľa seba malú svietiacu bodku vďaka čomu vidíte, čo je práve spustené. Žiaden zbytočný text (iba po prejdení myšou cez ikonku, prípadne pravom kliku na ňu) a možnosť nastaviť si, čo si na Docku chcete nechať. Štandardne sa na ňom nachádzajú okrem ikon aplikácií aj často používané adresáre (downloads, home, dokumenty, všetky aplikácie) a kôš. Po úprave (Volumizer) sa na ňom môžu objaviť aj práve pripojené diskové jednotky, ako napríklad USB kľúče, CD/DVD, pamäťové karty atď… Príjemná vychytávka.

3. Aplikácie dodávané so systémom

aplikacie.png

Či už je to iTunes, Preview, Mail, iChat alebo Safari, všetky aplikácie dodané so systémom sú naozaj kvalitné a myslím, že drvivej väčšine používateľov bohate postačia a budú si pochvaľovať ich jednoduchosť a funkčnosť. Sám som si myslel, že taký Winamp je nenahraditeľný prehrávač a z iTunesu na Windowse som mal husiu kožu, no na OS X je to úplne iná liga a nemal som doteraz potrebu iného hudobného prehrávača. Tiež bez môjho favorita – Preview-u – si už ani život neviem predstaviť. Otvorí snáď všetky obrázkové a dokumentové formáty a je veľmi dobre použiteľný aj na jednoduché prácu s PDF – spájanie, rozdeľovanie alebo ich vytváranie. O kvalitne a intuitívne spracovaných hromadných úpravách ani nehovorím. Aj keď som ani všetky dodané aplikácie poriadne nevyskúšal, krátkym preskúmanim sa mi to javí tak, že všetky si držia jednotnú uroveň kvality.

 

4. Súlad hardvéru a softvéru

Pre mňa snáď najsilnejším argumentom, pre ktorý vyskúšať Mac OS X, bol fakt, že je písaný na obmedzené množstvo hardvéru. Inými slovami, Apple vie, ktorý hardvér do svojich počítačov použije a vďaka tomu sa môže sústrediť skôr na kvalitu než na kvantitu. Nehrozia žiadne problémy s ovládačmi a funkčnosť všetkých zariadení je priamo v systéme: grafická, zvuková, sieťová a wifi karta, webkamera či DVD mechanika – to sú všetko zariadenia, ktoré na Windowsoch obvykle potrebujú k svojmu fungovaniu nejaký nezmyselný softvér od výrobcu ktorý často neprimerane uberá systémové prostriedky, je neprehľadný a najviac poteší, keď z ničoho nič prestane fungovať vďaka čomu začne štrajkovať aj hardvér. Na Macu toto jednoducho nehrozí. (dúfam :)

5. Kvalita a „slušnosť“ aplikácií

cyberduck.pngHoci je pravdou, že na OS X nemáte zďaleka taký výber aplikácií ako pre Windows, často ten výber ani nepotrebujete, pretože v rámci jednej kategórie existuje vždy nejaká, ktorá je naozaj kvalitne spracovaná. Z freeware či dokonca opensource aplikácií sú to napríklad Adium na IM, Transmission na torrenty, Cyberduck na FTP, Burn na vypaľovanie CD a DVD a mnohé iné…
Všetky majú najmä veľmi prehľadné grafické rozhranie a sú prednastavené tak, že na nich väčšinou nepotrebujem už nič meniť ši špeciálne nastavovať.
Ako bonus sa nemusíte ani pri freeware aplikáciach obávať, že vám popri vlastnej inštalácií pridajú ďalší neželaný softvér, viď nasledujúci bod:

6. Spôsob „inštalovania“ aplikácií

Zaujímavý je spôsob, akým sa bežne získavajú aplikácie do OS X. Okrem toho, že dnes už je možnosť inštalovať aplikácie priamo z App Store, štandardným spôsobom je jednoduché nakopírovanie súboru s príponou .app do adresára Applications. Kvôli bezpečnosti sú obvykle po stiahnutí uložené ako diskový obraz (.dmg – disk image file), ktorého otvorením sa vám zobrazí adresár z ktorého .app súbor jednoducho skopírujete (samotné aplikácie navádzajú na drag’n’drop) medzi aplikácie. Nehrozí tak, že sa vám spolu so softvérom prestaví domovská stránka, nainštaluje nejaký pochybný P2P klient, toolbar do prehliadačov alebo nahodia odkazy na stránku kasína či MP3 zdarma na plochu.

7. Quicklook

Quicklook je naozaj nezaplatiteľná vychytávka, ktorej názov dobre vystihuje svoju funkciu – rýchle prezeranie súborov. Stačí ak máte vyznačený súbor, ktorého obsah chcete prezrieť a jednoduchým stlačením medzerníka sa vám okamžite otvorí okno s jeho náhľadom – či už je to obrázok (vektorový, rastrový či photoshop súbor), video, zvukový súbor, dokumenty či dokonca aj font – quicklook ich zobrazí okamžite.

Vtipné v súvislosti s Quicklookom je, že kým používatelia Windowsu nadávali na nové formáty docx či xlsx zavedené Microsoftom, ktoré nemohli nijako prečítať, v OS X ich nebol problém otvoriť vstavaným Quicklookom alebo TextEditom. (a to som nechcel porovnávať…)

8. Linuxové jadro

Aby som bol presnejší – ide o UNIXové jadro, na ktorom je OS X postavený. Pre bežného používateľa je toto možno nepodstatná informácia, ale plynú z nej mnohé výhody najmä pre tých, ktorí sa už stretli napríklad s Linuxom – rovnaká adresárova štruktúra systému, rovnaký spôsob práce s diskami (fyzickými aj virtuálnymi) či rovnaký systém používateľských práv. Okrem toho, jadro OS X nazývané Darwin je vydané pod open source licenciou začo majú jeden pozitívny bod.

9. Jednoduchosť systémových nastavení

preferences.pngBod navyše má jabĺčkový OS aj za jednoduchosť nastavenia systému. Všetky nastavenia sa nachádzajú na jedinom mieste: v aplikácií system settings, ktorá sa obvykle nachádza na docku, takže obvykle na dva, maximálne tri kliky nájdete to, čo hľadáte. Nastavenia sú naozaj obmedzené iba na to, čo používateľ potrebuje v rámci prispôsobenia systému upraviť. To nie je ale vôbec na škodu – práve naopak. Na zložitejšie vylaďovanie systému máte k dispozícií Terminal („príkazový riadok“), takže spokojní sú ako menej skúsení používatelia, tak aj zarytí tweakeri.

10. Bezpečnosť

Spomínané UNIXové jadro a jednoduchý spôsob inštalovania aplikácií majú za následok, že systém je dobre vyzbrojený proti škodlivému softvéru a nechceným zásahom používateľov okrem iného aj tým, že pri každej zmene systémových nastavení vyžaduje administrátorské heslo. Na túto zásadu bezpečnosti prešiel Windows podstatne neskôr (aj to nešťastným spôsobom), vďaka čomu asi zlú reputáciu svojej bezpčenosti už tak ľahko nenapraví. Okrem toho, OS X disponuje schopným firewallom a k dnešku sa naň nešíria žiadne vírusy, čo znamená, že sa nemusíte obávať pri každom vložení USB kľúča…

11. Jednotné notifikácie Growl

growl.pngNejde síce priamo o súčasť systému, ale vďaka jeho podpore mnohými aplikáciami (aj tými dodávanými s OS X) je to pre mňa osobne jedna z výhod tohto OS. Nastavíte si, ktoré aplikácie, akým spôsobom, v akom výzore a pri akých akciách zobrazia svoje oznamy, či už je to nová IM správa, dokončené sťahovanie, upload na FTP alebo napálené CD: to všetkom sa dozviete v nenápadnom okienku. Žiadne rôznorodé bublinky, vyskakovacie alebo rolovacie okná vpravom dolnom či ľavom hornom rohu – všetko je pekne na jednom mieste a tak, ako si to sami nastavíte.

OS X takto možno vyznieva ako úžasný systém (pri jeho opisovaní som sa prichytil, že používam rovnaké patetické výrazy ako Steve Jobs), každá minca má ale dve strany: preto ak ste ešte nečítali, prečítajte si aj 8 vecí, ktoré ma štvú na Mac OS X.